HZ. Ali İle Karıncanın İbretlik Kıssası

Dini hikayeler, ibretlik dini hikayeler, kıssadan hisse, kısa hikayeler, hikayeler kısa , 5 6 yaş için kısa dini hikayeler burada.

Hayat, akış içerisinde aslında dikkat etmek gerektiğini bizlere her zaman göstermektedir. Bununla alakalı olarak Hz. Ali ile karıncanın oldukça güzel bir hikayesi bulunmaktadır. Hikayeyi okuduktan sonra, aslında hayat akışı içerisinde ne kadar dikkatsiz olduğumuzu sizler de en iyi şekilde görebileceksiniz.

Hz. Ali bir gün yolda, oldukça hızlı bir şekilde hareket eder. Ancak bu durumda hiçbir şekilde hareketlerine dikkat etmez ve farkında olmadan bir karıncayı incitir. Bu incinen karınca ise, hem ellerini hem de ayaklarını oynatarak bulunduğu yerde çırpınmakla meşgul olur. Hz. Ali, tam da karıncanın bu durumda olduğunu görünce, büyük bir üzüntü yaşar ve karıncanın tekrar eski haline gelebilmesi için büyük bir çaba harcmaaya başlar. Tüm çabalarına rağmen bir değişiklik olmaz ve oldukça yetersiz kalır. Hz. Ali gece rüyasında ise Hz. Muhammed (s.a.v.)’i görür. Hz. Ali ise bu rüyadan o kadar çok etkilenir ki, ne yapacağını bilemez şekilde heyecanla rüyayı görmeye devam eder.

Hz. Muhammed (s.a.v.) Ey Ali der, yolda acele etmeden yürü. İki gündür masum bir karınca yüzünden hem yer hem de gök büyük bir matem içerisindedir ve buna da sen sebep oldun, der. Sen öyle bir karıncayı incittin ki, bu karıncanın tek vazifesi ile Allah’a zikretmekti. Hz. Ali’nin artık vücudu artık titremeye başlar. Öyle bir hale düşmüştür ki, ne yapacağını bilemez. Efendimiz ise bu durumda; merak etme der, o karınca senin tarafında olacak, seni savunacak ve bunu isteyerek yapmadığını Allah nezdinde anlatacak, der. Hz. Ali, her ne kadar Allah’ın aslanı bir yiğit olsa bile, tek bir karınca yüzünden ne hallere düşmüştü. Bu ise onun inancından kaynaklanmaktadır. Hz. Ali, Allah’ın emirlerine en uygun şekilde hareket eden kimselerdendir.

2 thoughts on “HZ. Ali İle Karıncanın İbretlik Kıssası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir