Dostluğa Dair Bir Hikaye

Vardır bunda da bir hayır

Afrika’da bir ülkede hüküm süren bir kral vardı.
Kral, beraber büyüdüğü,çok sevdiği çocukluk arkadaşını hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü.

Kralın bu arkadaşının ise bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep şunu söylerdi:
“ Vardır bunda da bir hayır! ”

Bir gün Kral ava çıkmaya karar verir. Yine çocukluk arkadaşını da alır yanına.
Av esnasında Kral bir yanlışlık yaptı, tüfek patladı ve Kral’ın baş parmağı koptu. Arkadaşı her zamanki gibi soğukkanlılıkla:
“ Vardır bunda da bir hayır! ” dedi.
Kral acı ve öfkeyle bağırdı:
“ Görmüyor musun, parmağım koptu? Hayır bunun neresinde? ” Kızgınlığı geçmedi -” Atın bunu zindana ” diye ferman buyurdu. Arkadaşını zindana attırdı.

Bir yıl sonra Kral yine avlanmak istedi, bir kaç adamını da yanına alarak avlanmaya çıktı; fakat yamyamların yaşadığı, uzak durması gereken bir bölgeye girdiler.
Yamyamlar onları yakaladı ve köylerine götürdüler. Ellerini, ayaklarını bağladılar ve köyün meydanına odun yığdılar. Sonra da onları odunların ortasına diktikleri direklere bağladılar. Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki, Kral’ın baş parmağının olmadığını fark ettiler.
Bu kabile, batıl inançları nedeniyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu.
Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı. Bu korkuyla, Kral’ı çözdüler ve salıverdiler. Diğer adamları ise pişirip yediler.

Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan Kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu.
Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir bir anlattı.
“ Haklıymışsın! ” dedi. “Parmağımın kopmasında gerçekten de bir hayır varmış. Seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorum. Sana karşı büyük bir haksızlık yaptım.”
“ Hayır haksızlık yapmadın.” diye karşılık verdi arkadaşı.
“ Varmış bunda da bir hayır.”
“ Ne demek bunda da bir hayır varmış ?” diye hayretle bağırdı Kral.
“ Bir arkadaşımı haksız yere zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir? ”

“ Düşünsene, ben zindanda olmasaydım, seninle birlikte avda olurdum, değil mi?

Ve sonrasını düşünsene!!!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir